O Διονύσης Χιόνης είναι Καθηγητής Οικονομικών στο Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Δ.Π.Θ. Mέλος Δ.Σ. του ΣΕΒΕ και μέλος του Ανώτατου Συμβούλιου Αξιολόγησης της Εθνικής Αρχής Αξιολόγησης ΑΕΙ. Μετά την ολοκλήρωση των προπτυχιακών σπουδών στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο στο Τμήμα Οικονομικών Επιστημών συνέχισε τις σπουδές του στο Εδιμβούργο (ΜSc in International Banking and Finance), University of Glasgow (MSc in Economics) και διδακτορικό στα οικονομικά στο University of Strathclyde. Έχει συνεργαστεί με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή ως εθνικός εμπειρογνώμων, με το οικονομικό γραφείο του πρωθυπουργού και έχει διατελέσει διευθύνων σύμβουλος ή πρόεδρος σε ΔΕΚΟ και υπηρεσίες του δημόσιου τομέα. Τα πρόσφατα ερευνητικά του ενδιαφέροντα εστιάζονται στην ανάλυση των οικονομικών και νομισματικών κρίσεων, στα διεθνή οικονομικά, στις αναδιαρθρώσεις χρέους και στην αγορά ομολόγων. Σε αυτά τα πλαίσια έχει δημοσιεύσει άρθρα σε επιστημονικά περιοδικά όπως το, Journal of Policy Modelling, International Review of Applied Economics, Journal of Financial Research Letters, Journal of Financial Stability, και στο International Journal of Finance and Economics και έχει παρουσιάσει πληθώρα εργασιών σε επιστημονικά συνέδρια. Έχει επιμεληθεί συλλογικούς τόμους και δημοσιεύει άρθρα γνώμης στον ελληνικό και ξένο τύπο.

NK72 6 Ευρωπαϊκή Οικονομία
ΝΚ81 6 Ξένες Άμεσες Επενδύσεις & Πολυεθνικές Εταιρείες