Αναπληρωτής Καθηγητής

Ο Ιωάννης Πραγγίδης είναι Αναπληρωτής Καθηγητής στο Τμήμα Οικονομικών Επιστημών στο Δ.Π.Θ, ενώ έχει παράλληλα ιδρύσει και διευθύνει την εταιρεία τεχνοβλαστό EconSyS. Ο κ. Πραγγίδης έλαβε το προπτυχιακό του δίπλωμα από το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας το 2001, τον μεταπτυχιακό του από το Πανεπιστήμιο του Warwick το 2003 και το διδακτορικό του από το Δ.Π.Θ το 2009.
Τα κύρια ερευνητικά ενδιαφέροντα του επικεντρώνονται στην ανάλυση της δημοσιονομικής πολιτικής, στην ανάπτυξη και εφαρμογή νέων εργαλείων όπως για παράδειγμα η αυτόματη ανάλυση κειμένου (textual analysis) για τη μέτρηση της οικονομικής αβεβαιότητας, και ο σχεδιασμός και η εφαρμογή πειραμάτων για την απεικόνιση αιτιωδών σχέσεων (casual effects) στη διαδικασία λήψης αποφάσεων των καταναλωτών και των επιδράσεων της άσκησης οικονομικής πολιτικής. Ο κ. Πραγγίδης λαμβάνει τακτικά χρηματοδότηση στα πλαίσια του Horizon για την ανάπτυξη νέων εργαλείων άσκησης οικονομικής πολιτικής. Παράλληλα, οι εργασίες του κ. Πραγγίδη έχουν δημοσιευθεί σε έγκυρα επιστημονικές επιθεωρήσεις: Journal of Financial Stability, International Journal of Financial Economics, and International Review of Financial Analysis.

Scholar

NK82 6 Θεωρίες Οικονομικής μεγέθυνσης