Εργαστηριακό Διδακτικό Προσωπικό
Ώρες γραφείου
Ημέρες: Τετ. Παρ.
Ώρες: 10:00 - 12:00

Ο Δρ Βενέτης Κανακάρης γεννήθηκε στην Κομοτηνή. Πήρε το πτυχίο του Ηλεκτρονικού Μηχανικού από το Τ.Ε.Ι. Λαμίας το 1999, και το πτυχίο του Ηλεκτρολόγου Μηχανικού από το Τ.Ε.Ι. Καβάλας, το 2004, καθώς και το μεταπτυχιακό δίπλωμα στις Τηλεπικοινωνίες και Τεχνολογίες από το Τεχνικό Πανεπιστήμιο του Gabrovo το 2006. Επίσης, έλαβε το διδακτορικό του δίπλωμα από το Πανεπιστήμιου του Portsmouth το 2012, καθώς και το Μεταπτυχιακό δίπλωμα στην Εκπαίδευση Ενηλίκων από το Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο το 2013. Από τον Οκτώβριο του 2016, κατέχει θέση Π.Δ. 407 (Δ.Ε.Π.) στο Τμήμα Πληροφορικής του Διεθνούς Πανεπιστημίου Ελλάδος. Επιπλέον, είναι από το 2021 μέλος Ε.ΔΙ.Π. του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης, καθώς και διευθυντής επιμόρφωσης στο Κέντρο Δια Βίου Μάθησης του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης από το 2019. Η ερευνητική του συνεισφορά περιλαμβάνει δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά καθώς και διεθνή συνέδρια με κριτές. Έχει συμμετάσχει σε ποικίλα ερευνητικά προγράμματα ως μέλος ερευνητικών μονάδων πανεπιστημίων σε θέματα της ειδικότητάς του. Τα τρέχοντα ερευνητικά του ενδιαφέροντα εντοπίζονται στα ad hoc πρωτόκολλα δρομολόγησης, στην αρχιτεκτονική πρωτοκόλλου υποβρύχιων ασύρματων αισθητήρων χαμηλής κατανάλωσης ενέργειας, τεχνικές OSINT, υποδομές LORA, καθώς και τεχνολογίες BlockChain στη γεωργία. Εκτός από τα ερευνητικά ενδιαφέροντα ως μηχανικός, επικεντρώνεται και στον τομέα της δια βίου μάθησης καθώς και στην εκπαίδευση ενηλίκων. Προς το παρόν είναι μεταδιδακτορικός φοιτητής στη Σχολή Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης στην Ελλάδα.

Scholar
Researchgate