ECTS:

Περίγραμμα Μαθήματος
e-Class

Το μάθημα της «Ασφαλιστικής» επιχειρεί να εισάγει τους φοιτητές αφενός στις βασικές έννοιες των ασφαλίσεων, με έμφαση στις ασφαλίσεις ζωής και υγείας, και αφετέρου στη λειτουργία των ασφαλιστικών επιχειρήσεων. Μετά το πέρας των διαλέξεων, οι φοιτητές θα έχουν κατανοήσει πλήρως τις βασικές αρχές που διέπουν την τιμολόγηση των ασφαλίσεων ζωής και υγείας, και τον ρόλο τους σε ατομικό, κοινωνικό, και διεθνές επίπεδο. Επιπλέον, θα αποκτήσουν μια ολοκληρωμένη εικόνα και γνώση της λειτουργίας της ασφαλιστικής επιχείρησης ως χρηματοπιστωτικός οργανισμός. Υπό το πρίσμα της λειτουργίας «Διακυβέρνηση, Διαχείριση Κινδύνου, Συμμόρφωση», θα έχουν αφομοιώσει το εποπτικό πλαίσιο του Solvency ΙΙ, και θα είναι σε θέση να αναλύουν τους κινδύνους που αντιμετωπίζει η ασφαλιστική επιχείρηση. Τέλος, οι φοιτητές θα αποκτήσουν κριτική σκέψη και θα είναι ικανοί να αξιολογούν και να συγκρίνουν τον ασφαλιστικό με τον τραπεζικό τομέα.

Όνομα Τίτλος email
Δάλλα Ελένη Επίκουρη Καθηγήτρια edalla@econ.duth.gr